voetbalzone

SC Cambuur en haar dertiende man

rick 24 mrt 2010, 23:37
Laatst bijgewerkt: 24 mrt 2010, 23:37
Advertentie
Advertentie

Ik zit op school en plotseling gaat er een gerucht rond dat Jan Riedstra, geldschieter van SC Cambuur, is overleden. Dit kan tot dan toe nog niet met alle zekerheid gezegd worden. Ik fiets naar huis toe en rijdt langs het huis van Riedstra. Van afstand zie ik een aantal ambulances en politie-auto's staan. Het gerucht blijkt op de waarheid te berusten. Op 21 mei 2009 overlijdt Riedstra aan een hartaanval. In de jaren negentig was Riedstra bestuurslid en vice-voorzitter van Cambuur. Hij heeft de laatste jaren veel voor Cambuur betekend en het nieuws dat deze Cambuur-man het leven heeft moeten laten, komt dan ook keihard aan in Leeuwarden.

Jarenlang is Riedstra nauw betrokken geweest bij Cambuur. Tussen 1988 en 1997 is hij bestuurslid en vice-voorzitter geweest bij de club uit Leeuwarden. Na een tijdje enige afstand te hebben genomen, is hij in 2005 met de 'Bierhuisgroep' de redder van Cambuur. Later steekt hij nog enkele malen zijn nek uit om Cambuur van de afgrond te behoeden. Tot en met een maand voor zijn dood is hij belangrijk geweest voor de Leeuwarders. Een maand eerder legde hij namelijk zijn taak als adviseur neer. Eén dag na zijn dood is er een stille tocht waarin vele supporters meelopen. Het is een schitterend moment en ik en vele andere zijn de emoties niet de baas. Er worden deze dag tranen gelaten om de dood van club-icoon Riedstra.

De eerste wedstrijd na de dood van Riedstra was meteen een belangrijke: de play-off wedstrijd tegen FC Zwolle. Na een derde wedstrijd gaat Cambuur door naar de 'play-off finale'. Er moet worden aangetreden tegen Roda JC, ook hier komt er een derde wedstrijd. Helaas wordt deze verloren. De tweede grote teleurstelling in een paar weken tijd. Na een spannende wedstrijd en geweldig publiek als twaalfde man komt er na strafschoppen een einde aan de droom van Cambuur. Promotie naar de eredivisie wordt gemist. Het was een mooi eerbetoon geweest aan de net overleden Riedstra, die als engel in het stadion aanwezig was om Cambuur als dertiende man aan te moedigen.

Over een aantal jaren zal het Cambuur-stadion gesloopt worden en gaat Cambuur op een nieuwe locatie haar thuiswedstrijden afwerken. Het zal afscheid nemen van het door Riedstra overgekochte onderkomen. Ik pleit voor het 'Jan Riedstra Stadion' of een tribune die naar hem vernoemd wordt. Dat ik met trots kan zeggen: 'Ik sta op de Jan Riedstra tribune' of 'Cambuur speelt in het Jan Riedstra Stadion.' Daarnaast hoop ik dat er een standbeeld komt bij de ingang van het stadion, want deze dingen zijn wel het minste wat Cambuur voor club-icoon Riedstra kan doen.

Als ik nu een thuiswedstrijd van Cambuur bezoek moet ik bij aankomst altijd even aan Riedstra denken. Ik ben ook blij dat hij tijdens de wedstrijd nog regelmatig toegezongen word door het publiek. Tijdens deze wedstrijden heb ik wel even een wegdroom momentje. Even denk ik aan Riedstra en dan zie ik hem zitten, dáár op de tribune. Hij zit daar als dertiende man en steunt Cambuur nog steeds. Als ik dan naar hem kijk, dan denk ik: 'Zonder hem was Cambuur er misschien niet meer, zonder hem had ik hier nu niet gezeten.' Na dit enigszins emotionele moment, kan ik weer verder met het toejuichen van mijn club, het toejuichen van SC Cambuur!