Voetbal als bemoediging
Tijdens de Tweede Wereldoorlog is voetbal nog steeds een onderdeel van het dagelijks leven. Voetbalwedstrijden worden in grote getale bezocht en de dagelijkse misère wordt even aan de kant geschoven. Daarnaast is voetbal ook een middel om vaderlandsliefde te betuigen, al is het op een lichte manier. Maar elk kleine hunkering naar de periode voor de Duitse inval is een opsteker voor de Nederlandse burger. Uitingen of verwijzingen naar de Nederlandse driekleur of het koninklijk huis in het openbaar zijn verboden tijdens de oorlogsjaren. Toevallig is er een club die op nationaal niveau uitkomt, genoemd is naar een telg van de Oranje-dynastie en speelt in de tricolores; het rood-wit-blauw.

In het archief van Willem II bevindt zich een brief van een echtpaar uit Vlaardingen. In deze brief wordt verwoordt hoe het mannelijke deel van het echtpaar tijdens de oorlogsjaren terecht komt in Groningen.. Om toch een beetje vaderlandsliefde te tonen doet de man een speldje van Willem II op zijn revers. Een voetbalclub is immers een onschuldig instituut, en op deze manier kan het rood, wit en blauw in het openbaar worden gedragen zonder consequenties. Het wrange is echter dat de man wordt opgepakt en opgesloten voor onbepaalde tijd. Deze onbepaalde tijd zou uiteindelijk 6 maanden beslaan. Een half jaar op water en brood vanwege een klein speldje dat enkele millimeters beslaat.
Willem II speelt in de jaren ’40-’45 onder de vlag van de NVB. De letter K van koninklijk is door de Duitsers uit de afkorting gehaald. Bijzonder is dat Willem II wel onder haar eigen naam mag verder spelen. De competitie ging tijdens de oorlogsjaren gewoon door en in 1943 deed men mee met de nacompetitie voor het landskampioenschap. De tegenstander is het beruchte ADO die de thuishaven heeft in Den Haag. De club uit de hofstad had toen als bijnaam: NSB-club. Het elftal telde een tweetal spelers die lid waren van de NSB en ook in het bestuur van ADO zaten twee heren die aanhanger waren van de NSB. Toen Willem II het veld opkwam werden ze massaal toegejuichtd door de supporters van ADO. Dit in tegenstelling tot de Haagse equipe die wordt getrakteerd op een uitgebreid fluitconcert van de eigen supporters. Het fiere rood-wit en blauw gaf de burger moed en vertrouwen. En zo ging het vaak bij uitwedstrijden die Willem II speelde in de oorlogsjaren. Willem II was even de populairste voetbalclub van Nederland.
Op 11 juni 1944, 5 dagen na D-day speelt Willem II de finale om de nationale beker tegen Groene Ster uit Heerlerheide. De vele toeschouwers die komen kijken deze junidag zien Willem II met 9-2 winnen van de Limburgers. Na de finale reikte NVB-voorzitter Karel Lotsy de beker uit. In de huldigingsspeech sprak de Lotsy met oog op het Willem II-tenue de volgende woorden: “ik behoef U niet te zeggen wat rood, wit en blauw voor ons zegt, het zijn uw kleuren, het rood, de liefde voor uw club, maar ook voor uw vaderland, het blauw, het trouw aan uw club, maar ook aan Uw vaderland. De toehoorders in het stadion hebben de hele speech gehoord, echter de toespraak was ook te horen op de radio, hier werd echter het volume zachter gedraaid, totdat er niets meer te horen was. Dit heeft waarschijnlijk zijn leven gered.
In de winter van ’44-‘45 dient Willem II ook op een andere manier de bevolking. Ondanks dat het zuiden al bevrijd is, heerst er toch schaarste. Vooral brandstoffen zijn in de koude winter gewenst. Het stadion van Willem II is in die tijd particulier bezit, maar om de kou tegen te gaan wordt bijna al het hout uit het stadion weggehaald door de omwonende bevolking. Het legt de Tilburgse trots echter geen windeieren. Bij de wederopbouw wordt namelijk ter faveure van de sport en haar invloed op de volksgezondheid een geheel nieuw stadion gebouwd voor Willem II.
Het is mooi om te zien dat symboliek in shirts, namen, kleuren en logo’s kan zorgen voor een opsteker bij een onderdrukte bevolking. Bij Willem II viel dit te tijde van de Tweede Wereldoorlog allemaal samen. Willem II als baken van vaderlandsliefde en klein verzet in tijden van onrust, onderdrukking en censuur.
Meer nieuws
- In de wandelgangen (1/9): AS Monaco betaalt 100 miljoen voor Barça-trio
- ‘Opgewonden’ Wernbloom: ‘Dat boeit me niets, ik wil nu gewoon zuipen’
- Roberto Carlos gaat op eigen benen staan in Turkse Süper Lig
- Newcastle-baas geeft personeel 1 miljoen bij zege op Arsenal
- ‘Straks ben ik niet meer de Liverpool-speler, maar de papa van James’
Clubnieuws
- Willem II’er krijgt dramatische mededeling en moet carrière stoppen
- Update: RKC denkt naast Joachim ook aan Platje als nieuwe spits
- Verbeek ‘bloedlink’ na zeperd in Tilburg: ‘Hier zijn geen excuses voor’
- Willem II verlaat Eredivisie door de voordeur met zege op AZ
- Streppel: ‘Zo snel mogelijk terug in de Eredivisie, dat verdient Tilburg’
Reageer
Je kunt niet reageren op oude documenten.
Actiefste Clubexperts
Best beoordeelde Clubexperts
Willem II

In de wandelgangen
Zondag 19 meiHet is AS Monaco echt menens, dat wordt alsmaar duidelijker. Lees verder
Uitgelichte documenten
Wat beoogde Advocaat nu werkelijk met zijn terugkeer bij PSV?
Al in december baalde Dick Advocaat van het dagelijkse pendelen naar zijn werk. Tijdens zo’n geestdodende rit tussen Den Haag en Eindhoven (en weer terug) betastte hij zijn pols en vroeg zich nuchter af of hij niet beter kon gaan vissen op de pier van Scheveningen. Lees verder
-
Klopp blikt terug: 'De Boer en ik hebben daar een 'klasse avond' gehad' (26000+ pageviews)
-
Verbeek geeft Maher advies niet naar Ajax of PSV te vertrekken (25000+ pageviews)
-
'Hij is de verschrikkelijkste persoon die ik ooit ben tegengekomen' (25000+ pageviews)
-
'Ik blijf me bij Ajax het liefst richten op de linksbackpositie' (22000+ pageviews)
-
Toivonen weigert bij te tekenen en stevent af op conflict (22000+ pageviews)
Clubexperts
-
Messi, Messi en nog eens MessiDoor joostvoetbal (37 reacties) -
El cariño de PepDoor Pep Guardiola (28 reacties) -
De Chileense dribbelkoningDoor joostvoetbal (19 reacties) -
Het Belgisch voetbal op een afgrondDoor GrandePulga2 (19 reacties)
Bekijk onze Clubexperts
Bekijk onze Clubexperts
-
Zeg NEE tegen KuytDoor PersianGooner (541 reacties) -
De Engelse Premier League: de ongelegen waarheidDoor PersianGooner (383 reacties) -
Omgaan met Ajax-haat voor gevorderdenDoor Ajacied023 (321 reacties)
-
Heb medelijden met Ajax(supporters)Door Maartenl (314 reacties)
Bekijk onze Clubexperts
Online Soccer Manager
(Advertorial) Word nu ook manager van je favoriete voetbalclub. Laat de wereld zien dat jij de beste manager bent! Meer...












Leuk om te zien hoe dit artikel een mooi stukje clubgeschiedenis weet over te brengen!
Mooi geschreven stuk en leuk om te weten, precies wat een clubexpert moet zijn!
Mooi stuk over een mooie volksclub!
Mooi stuk
Prima Ce , wat jammer van enkele storende foutjes (spellingscontrole)
te tijde?
toegejuichtd?
Vooral die laatste had je toch moeten opvallen.
Voor de rest heb ik hem met plezier gelezen, ik zie graag meer stukken van je hand in de toekomst.
Mooi stuk.
Leuk om te weten.
Willem ll Tilburg!
Heb me prima vermaakt bij het lezen van je stuk. Ikzelf heb me nooit zo verdiept in Willem II, omdat de club me gewoon niet echt aanspreekt, maar hierdoor ga ik er toch wel wat positiever tegenaan kijken.
Wel jammer van die foutjes, zoals Araman al zei.
Mooi stuk hoor
Ik ben altijd erg gek op stukjes over geschiedenis dus ook deze CE kon me erg bekoren! Dankjewel voor de informatie, uit mezelf had ik het nooit opgezocht!
Groetjes,
Leon
heel erg mooi stuk!
5 sterren!
Klasse stuk Snep!
Fantastisch stuk mooi om te lezen!
Een mooi stuk om te lezen met veel informatie waar ik nog niets van af wist, bedankt!
mooi stuk! (lekker origineel he?)
Prachtig stuk!
http://nl.wikipedia.org/wiki/karel_lotsy
Er is misschien wel meer dat het leven van Lotsy heeft gered dan alleen het terugdraaien van het volume. Voor de rest prachtig stuk over een prachtige club.
Heel mooi stuk over een hele mooie club.
Leuk stuk. Toen ik eenmaal begon met lezen kon ik niet meer stoppen.
Goed stuk inderdaad, maar een paar storende foutjes ook.
"wordt verwoordt" bijvoorbeeld.
Maar niet zo storend om niet minimaal vier sterren te geven, wat mij betreft.
Leuk dat je in de eerste alinea Vlaardingen noemt, daar kom ik vandaan.
Verder een mooi stuk, 4 sterren
Ik kijk uit naar je volgende collumn!